Haber

Sri Lanka, IMF’den talep edilen kurtarma paketinin yakında onaylanacağını duyurdu

Sri Lanka Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) talep edilen 2.9 milyar dolarlık (yaklaşık 55 milyar TL) kurtarma paketinin Çin’den aldıkları borç yapılandırma güvencesiyle yakında onaylanacağını söyledi.

Meclis brifing toplantısında konuşan Wickremesinghe, China Exim Bank’tan aldıkları güvence mektubunu IMF’ye ilettiklerini ve kurtarma paketinin kısa sürede onaylanacağını belirtti.

Wickremesinghe, “Artık üzerimize düşeni yaptık. Şimdi IMF’nin bu ay sonuna kadar üzerine düşeni yapmasını bekliyorum” dedi. söz konusu.

Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası’ndan (ADB) destek beklediklerini kaydeden Wickremesinghe, IMF ile yapılan anlaşma doğrultusunda zorlu ekonomik reformların hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Wickremesinghe, 2029 yılına kadar yıllık 6-7 milyar dolar ödeme yapmaları gerektiğini belirtti.

IMF ile yapılan anlaşmanın detayları hakkında bilgi vermeyen Wickremesinghe, onayın ardından bu bilgiyi meclisle paylaşacağını belirtti.

Sri Lanka’daki durum

Ekonomik krizle boğuşan Sri Lanka’da Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, mali durumla ilgili artan protestoların ardından eşi ve iki meşru müdafaa ile 13 Temmuz 2022’de Maldivler’e, ertesi gün de Singapur’a gitti. ve yakıt sorunları.

Rajapaksa istifa mektubunu 14 Temmuz 2022’de e-posta ile gönderdi. Ardından 20 Temmuz 2022’de Sri Lanka Meclisi’nde yapılan oylamada Geçici Devlet Lideri ve Başbakan Ranil Wickremesinghe ülkenin yeni devlet lideri seçildi.

Sri Lanka’nın toplam dış borcu 51 milyar doları aştı ve 2021’de ödenmesi gereken yaklaşık 7 milyar dolar temerrüde düştü.

Tarihinin en ağır ekonomik kriziyle karşı karşıya kalan Sri Lanka, IMF ile yaptığı müzakereler sonucunda 2,9 milyar dolarlık kredi ön anlaşmasına vardı.

patnos-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu