Haber

Sivas Belediyesi su kaçaklarını yapay zeka sistemiyle tespit edecek

Yeni nesil teknoloji şirketi Cerebrum Tech, Sivas Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (Sibeski) Müdürlüğü ve Kore Çevre Sanayi ve Teknoloji Enstitüsü (KEITI) su kaçaklarını yönetmek ve tespit etmek için birlikte çalışmaya başlıyor. İki bölgesel ölçüm alanında 5 bin haneyi kapsayacak akıllı su kayıp yönetimi projesinde, su tasarrufunu artırmak için su basıncı ve debi bilgileri yapay zeka tabanlı ses analiz sistemleri ile analiz edilecek.

Türkiye genelinde kurak geçen kış aylarının ardından barajlardaki su doluluk oranlarındaki endişe verici düşüş, şehirlerde su tasarrufunun değerini bir kez daha gözler önüne seriyor. Sıcak yaz ayları öncesi harekete geçen Sivas Belediyesi, kentteki su tasarrufunu artırmak için bir dizi önlem alıyor. Bu kapsamda Sivas Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (Sibeski) Müdürlüğü, su kaçaklarının yönetimi ve tespiti için yeni nesil teknoloji firması Cerebrum Tech, Kore Çevre Sanayi ve Teknoloji Enstitüsü (KEITI) ve Güney Koreli iş ortağı Wi.Plat ile iş birliği yapacak. .

Güney Koreli teknik heyet teknoloji transferi yapacak

8 ay sürecek olan ‘Akıllı Su Kayıp Yönetimi Projesi’nde iki Bölgesel Ölçüm Alanında (DMA) yaklaşık 5000 aboneyi kapsayan çalışma gerçekleştirilecek. DMA kontrolü ve kapasite geliştirmeyi hedefleyen projede, Coğrafi Bilgi Sisteminden elde edilen harita verileri ile birlikte su kaybı ve su basıncı verileri işlenerek anlık analizler yapılacak. Türkiye genelinde ortalama yüzde 30 olan ve dönem içinde yüzde 50’ye ulaşan su kaybı, son teknoloji IoT cihazları ve yapay zeka kullanılarak azaltılacak ve saf su tasarrufu sağlanacak. Ayrıca teknik danışmanlık kapsamında Türkiye’yi ziyaret edecek olan Koreli teknik ekip, Sibeski teknik çalışanları ve saha ekibi ile deneyimlerini paylaşacak ve teknoloji aktaracak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu