Ekonomi

Şırnak kilimleri Finlandiya, İran ve Irak pazarında

Şırnak’ın Uludere ilçesinde Aile Destek Merkezlerinde (ADEM) Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan kilim kurslarında dokunan kilimler yurt dışına ihraç ediliyor.

Uludere Halk Eğitim Müdürlüğü’nün kiraladığı binalarda açılan kilim ve halı dokuma kursuna gelen kursiyerler, usta öğreticiler tarafından unutulmaya yüz tutmuş kilim ve halı dokuma geleneğini sürdürmeye çalışıyor. Haftanın 5 günü kursa gelen kursiyerler, tezgâhta kilim ve halı dokuyarak ailelerine katkı sağlıyor; geleneği sürdürmeye çalışıyor.

Dokuma Uludere kilim yurt içinden alınan siparişler sonrasında yurt dışına ihraç edilmektedir. Finlandiya, İran, Irak gibi ülkelerden sipariş alan kursiyerler, siparişlerini tamamlamak için haftanın 5 günü kursa geliyor. Halılar, büyüklüklerine göre 600 ile 10 bin lira arasında alıcı buluyor. 3-4 kursiyer en küçük halıyı 1 ayda dokurken, 3-4 kursiyer en büyük halıyı 4 ayda bitirebiliyor. Şenoba Belediye Başkanı Alihan Babat’ın katılımıyla kesilen ve 4 ay boyunca üzerinde çalışılan kilim, paketlenerek Finlandiya’ya sevk edildi.

Usta öğretici Rahime Bilen, Uludere Halk Eğitimi bünyesinde açılan kilim kurslarında bir misyon edindiğini ve Uludere kilimleri üzerine çalıştığını söyledi. 40-50 öğrenci mezun ettiklerini ifade eden Bilen, “Bugün kestiğimiz kilimleri yurt dışına ihraç ediyoruz. Bu ihracatlardan hem öğrenciler hem de kurum olarak çok memnunuz. Amacımız Uludere ile ilgili kilimlerin tanıtımını yapmak. Geçmişten geleceğe bir köprü kurmak, unutulmaya yüz tutmuş halıları yaratmak için “Geçtiğimiz günlerde Finlandiya’dan siparişler aldık, Irak’tan da siparişlerimizi gönderdik. İran’dan da siparişlerimiz var. Görünürlüğümüz daha fazla siparişe yol açar. Alihan Lider ile kestiğimiz halıyı 4 öğrenci ile 2,5 ayda bitirebildik.”

Şenoba Aile Destek Merkezi Koordinatörü Halide Yıldırım, Aile Destek Merkezi’nin Uludere Kaymakamlığı’na bağlı olduğunu ve halk eğitim müdürlüğüne bağlı 9 kursun açıldığını belirtti. Yıldırım, “Kilimlerimizin fiyatları 600 liradan 10 bin liraya kadar çıkıyor. Ebatlarına göre fiyatlarımız değişiyor. Müşterinin isteğine ve siparişine göre ebatları belirliyoruz. Avrupa, Irak, İran’dan sipariş alıyoruz. Geliri Satılan eserler kursiyerlerimize veriliyor, kendilerine ve ailelerine katkı sağlıyorlar” dedi. – ŞIRNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu