Haber

Kuzey Kore’den nükleer saldırı

Kuzey Kore, insansız sualtı nükleer saldırı aracı Haeil-2’nin başarıyla test edildiğini ve testin sistemin ölümcül saldırı kabiliyetini kanıtladığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına ve uluslararası toplumun tepkilerine rağmen silah programına hız kesmeden devam eden Kuzey Kore’den bölgede güvenlik paniğini artıracak bir saldırı daha geldi. Pyonyang yönetimi, insansız su altı nükleer saldırı aracı Haeil-2’nin 4-7 Nisan ortasında başarıyla test edildiğini duyurdu. Salı günü Güney Hamgyong bölgesindeki bir limandan havalanan ve bin kilometrelik menzili 71 saat 6 dakika kat eden aracın test harp başlığını belirlenen amaca Cuma günü teslim ettiği belirtildi. Silah sisteminin “düşmanların askeri hareketlerini kontrol altına almaya, tehditleri ortadan kaldırmaya ve ülkeyi savunmak için gerekli askeri potansiyeli güçlendirmeye katkı sağlayacağı” belirtildi. Silah testinin “sualtı stratejik silah sisteminin güvenilirliğini ve ölümcül saldırı kabiliyetini mükemmel bir şekilde kanıtladığı” da vurgulandı.

Amaç nükleer bir tsunamiyi tetiklemek.

Kuzey Kore, 21-23 Mart tarihlerinde düzenlediği askeri tatbikat kapsamında Haeil-2’nin ilk testini gerçekleştirdi. Ülke lideri Kim Jong-un’un test sürecini bizzat takip ettiği belirtildi. Yeni silah sisteminin amacının “su altı patlamasıyla büyük çaplı bir radyoaktif tsunamiyi tetikleyerek düşmanın donanmasını ve ana limanlarını yok etmek” olduğu belirtildi. – PYONGYANG

haber-eleskirt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu