Haber

“2023 Kış Tatbikatı” kapsamında taarruz görevi gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı “Kış Tatbikatı-2023” Kars’ta devam ediyor.

9’uncu Kolordu Komutanlığı komuta ve idaresinde, 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Kars, Almanya, Azerbaycan, Kazakistan ve İngiltere’de bulunan Şehit Bölük Astsubay Kıdemli Çavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Sahasında düzenlenen “Kış Tatbikatı-2023”. bulunduğu 17 ülkenin askeri çalışanları.

Sıcaklığın sıfırın altında 10 dereceye düştüğü bölgede 1758 çalışanın katılımıyla devam eden tatbikatta 43 farklı tipte 651 araç ve 23 farklı tip ve çapta 865 silah kullanılıyor.

Tatbikat kapsamında, Türkiye ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerine bağlı zırhlı birlikler, ilk olarak tankların kalkış öncesi bakım ve denetimini gerçekleştirdi.

Ardından her iki ülkeden bir tank bölüğü ve bir mekanize piyade bölüğünün katılımıyla taarruz gerçekleştirildi.

Sahada üstün hareket kabiliyeti gösteren tankların namlu senkronizasyonu ve sisleme gibi diğer sistemleri de denetlendi.

Tanklar saldırı provası yaparken hareket mermileri de kullanıldı.

Kara operasyonlarının değerli unsurlarından biri olan zırhlı birliklerin güçlü saha koşularında derin vadileri nasıl aştığı yatay kayar yakalı tank ile gösterildi.

Tatbikatta obüs, tank ve CİRİT füzeleri de ateşlendi.

haber-imamoglu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu